Okolice

Okolice

Stegna i okolice Położenie naszego ośrodka sprawia, że jest on idealną bazą wypadową

Stegna

Stegna wraz z okalającymi terenami gminy to jedne z najbardziej unikatowych miejsc na Mierzi Wiślanej. Dzięki wyjątkowemu położeniu w sąsiedztwie wód Morza Bałtyckiego oraz rzek Wisły i Szkarpawy w otoczeniu borów sosnowych i dostępem do szerokich plaż bogatych w bursztyn to miejsce do każdego rodzaju wypoczynku.

Dla aktywnych są do wyboru turystyczne trasy piesze, rowerowe oraz wodne, coś dla siebie zajdą również miłośnicy sportów wodnych i wędkarze.

Miejsca, które warto zobaczyć to: kościół parafialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie z końca XVII w, gdzie corocznie odbywa się letni Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Warte obejrzenia są również: żuławskie domy podcieniowane, zabytki hydrotechniki: Stacje pomp w Rybinie-Chłodniewo i Osłonce, Śluza „Gdańska głowa” w Żuławkach, oraz Wiatrak „Koźlak” w Drewnicy. Warto także zarezerwować sobie czas na przejazd kolejką wąskotorową: Żuławską koleją dojazdową.

Poza Stegną warto odwiedzić: Junoszyno, Jantar i Mikoszewo, którego największymi atrakcjami są zabytkowe zabudowania dawnej przeprawy promowej oraz rezerwat „Mewia Łacha” gdzie można zobaczyć kolonie lęgowe wielu gatunków rzadkich ptaków w otoczeniu unikatowego krajobrazu Delty Wisły.

W sezonie letnim Stegna, Jantar i Mikoszewo oferują wczasowiczom liczne imprezy, festyny, koncerty i turnieje piłki siatkowej oraz nożnej. W Stegnie, w lipcu i sierpniu, odbywają się koncerty organowe w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego. W Jantarze organizowane są Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Dużym powodzeniem cieszy się również Ogólnopolski Zlot Żeglarski.

Dodatkową atrakcją jest możliwość przeprawienia się promem na Wiśle w Świbie, działającym w sezonie letnim (od 1 maja do 20 października). Przeprawa znacznie skraca drogę z Mierzei Wiślanej w stronę Trójmiasta, a przy okazji można przejechać przez unikatowy most pontonowy w Sobieszewie.

Malbork

Malbork to historyczna stolica zakonu krzyżackiego zaprasza do zwiedzenia średniowiecznego Zamku wzniesionego przez Krzyżaków w latach 1274-1457. 

Ta największa gotycka warownia oferuje odtworzone starodawne wnętrza, wyroby z porcelany, fajansu, unikalny zbiór bursztynu czy fragment centralnego ogrzewania po raz pierwszy zastosowanego w Europie wprowadzają zwiedzających w atmosferę prostego życia średniowiecznych rycerzy zakonnych.

Zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

W okresie od kwietnia do września można obejrzeć widowisko historyczne „Światło i dźwięk”, wziąć udział w nocnym zwiedzaniu zamku, turniejach rycerskich, biesiadach w zabytkowych salach zamku oraz licznych koncertach. Cyklicznie organizowana jest dwudniowa impreza pn. „Oblężenie Malborka”. Wówczas malborska twierdza zamienia się w tętniące życiem średniowieczne miasteczko. Obejrzeć można rycerskie turnieje, popisy ulicznych grajków, wziąć udział w prawdziwych biesiadach przy stołach uginających się od jadła, a także zrobić zakupy na średniowiecznym jarmarku.

W Malborku warto zwiedzić także Kościół św. Jana Chrzciciela, Ratusz staromiejski, Bramę Mariacką oraz Bramę św. Ducha (Garncarską).

Frombork

Frombork – zwany Klejnotem Warmii oraz Grodem Kopernika ponieważ ten wielki polski uczony spędził tu 33 lata swojego życia, gdzie stworzył swoje dzieło „O obrotach ciał niebieskich”.

W tym mieście też zmarł i został pochowany w katedrze. Na atrakcyjność Fromborka ma wpływ nie tylko malownicze położenie nad samym Zalewem Wiślanym, ale również walory klimatyczne i przyrodnicze, także bardzo bogata historia regionu i związane z nią zabytki. Od XIV w. Frombork był jednym z ważniejszych miast Warmii, siedzibą Kapituły Warmińskiej. Co warto zobaczyć we Fromborku: Wzgórze Katedralne z Bazyliką Archikatedralną pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła, dawnym Pałacem biskupów, który jest obecnie siedzib ą Muzeum Mikołaja Kopernika oraz dzwonnicą zwana Wieżą Radziejowskiego.

Nieopodal Fromborka, na Górze Żurawia znajduje się Obserwatorium Astronomiczne, które dysponuje instrumentami do obserwacji nieba – teleskopami, lunetami oraz tarasem obserwacyjnym.

Krynica Morska

Krynica Morska doskonałe miejsce do długich wycieczek i spacerów. Szczególne położenie – od północy Morze Bałtyckie, od południa Zalew Wiślany – tworzy niepowtarzalny klimat.

Czyste powietrze pełne jodu, wiecznie zielone lasy sosnowo-bukowe, szerokie plaże przyciągają miłośników natury. Piękno okolicy podziwiać można z najwyższej wydmy – Wielbłądziego Garbu. Rozpościera się stamtąd widok na morze, zalew, wzgórza Wysoczyzny Elbląskiej oraz Frombork. Wieżę Katedry Fromborskiej podziwiać można również z mola spacerowego, które znajduje się nad Zalewem Wiślanym.
Na terenie Krynicy Morskiej znajduje się Rezerwat Buków, w którym spotkać można daniele, lisy, dziki, jenoty oraz ogromną ilość ptaków.

Miasto przygotowane jest do każdej formy wypoczynku. Na krynickich plażach znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, zjeżdżalnie, przebieralnie oraz bary, w których po całodziennym plażowaniu można posilić się i ugasić pragnienie. Niewątpliwą atrakcję stanowi wycieczka do latarni morskiej. Jest to jeden z nielicznych tego typu obiektów na Wybrzeżu, który został oddany do dyspozycji zwiedzających. Latarnia została wybudowana na wydmie o wysokości 29 m n.p.m., daje światło widoczne z odległości 18,5 mili morskiej. Z wieży o wysokości 26,5 m roztacza się wspaniały widok na okolicę.

Elbląg

Elbląg miasto z charakterystycznym położeniem na styku dwóch odmiennych krain geograficznych: Żuław Wiślanych i Wysoczyzny Elbląskiej, w sąsiedztwie Zalewu Wiślanego.

Usytuowany jest przy trasie z Warszawy do Gdańska oraz z Europy Zachodniej do Kaliningradu i państw nadbałtyckich. Elbląski port śródlądowy stanowi punkt wyjścia dróg wodnych do miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym oraz przez Kanał Ostródzko-Elbląski na obszary Pojezierza Iławskiego. W sezonie żeglugowym funkcjonuje komunikacja wodna. Statki białej floty obsługują linie pomiędzy Elblągiem a Krynicą Morską, Fromborkiem i Kaliningradem oraz przez Kanał Ostródzko-Elbląski do Małdyt i Ostródy.

Aktywni znajdą tu warunki do uprawiania różnorodnych form wypoczynku. Na akwenach rozwinęło się żeglarstwo i windsurfing, a rozbudowana sieć rzeczna to raj dla wędkarzy i kajakarzy. Zimą zamarznięty Zalew Wiślany przyciąga miłośników bojerów. Samo miasto ze swoimi zabytkami jest bardzo atrakcyjnym miejscem. Godzinami można spacerować po Starym Mieście podziwiając średniowieczne budowle i rekonstruowane stylowe kamieniczki. Wśród elbląskich zabytków godne polecenia są: Brama Targowa, Katedra św. Mikołaja, Centrum Sztuki Galeria El.

Trójmiasto

Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia i Sopot – obowiązkowe miejsca do odwiedzenia podczas wakacji nad Morzem. Turyści znajdą tu wszystko zarówno dla ducha jak i ciała.

Trójmiasto to zespół trzech miast położonych nad Zatoką Gdańską. Ponad 1000-letni Gdańsk jest stolicą województwa pomorskiego, o unikatowych walorach architektonicznych i kulturowych łączy się z najsłynniejszym kurortem i uzdrowiskiem Sopot, który z kolei poprzez nadmorski las sąsiaduje z modernistyczną i nowoczesną Gdynią. Aglomeracje połączone są szybką koleją miejską i dostępną dla turystów wspólną ofertą zakupową, wypoczynkową oraz kulturalną. Trójmiasto jest doskonale połączone ze światem, drogą lądową, powietrzną i wodną, oferuje szereg atrakcji i niepowtarzalny klimat.

Zobacz i odwiedź koniecznie w Trójmieście: Stare Miasto w Gdańsku, Park Oliwski i ZOO w Oliwie, Westerplatte, Krzywy Domek i Molo w Sopocie, Skwer Kościuszki w Gdyni i Oceanarium Gdyńskie, Okręty Muzea: Błyskawica i Dar Pomorza.

Cennik

Zapraszamy Państwa do Ośrodka Kolonijno-Wczasowego Posejdon, zapewniamy wysoki standard świadczonych usług.